17 Şub

Emlak Sektöründe SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır?

Emlak Sektöründe SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır? Gayrimenkul Firmaları genellikle kendilerine ilanlarını yayınlamak için Emlak İlan Sitesi kurmak istediklerinde ucuza kaçmak gibi bir yanılgıya düşmekteler. Türkiye genelinde faaliyet gösteren ilan sitelerine çok daha fazla para vermelerine rağmen. Bunlardan yola çıkarak şu kanıya varabiliyoruz. Gayrimenkul Firmaları genellikle ilk projelerinde bu konuda çuvallıyorlar. Nereden biliyorsun derseniz, 5 yıldır gayrimenkul firmalarına web sitesi tasarımı, yazılım desteği, dijital pazarlama ve SEO desteği vermekteyim bu tecrübelerim beni bu bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaya sürükledi.

Gelelim konumuza kötü ilan sitesi yaptırdıktan sonra beklentilerini karşılamaması üzerine web sitesinin ziyaretçi trafiğini artırma arayışına girişir ve araştırmaya başlar. Sonrasında forum ve blog  sitelerinde sizi birinci sıraya taşıyoruz başlıklı 50 TL ile 500 TL arasında farklı fiyatlarla yapılan çalışmalarla devam ediyorlar. Bu şekilde yapılan çalışmanın sonuçlarını 1 ile 2 ay içerisinde sonuç vereceğini söyleyerek sizden parayı alarak belirttikleri işleme başlıyorlar. Sonrasında yaptıkları backlink çalışması, sosyal medya sitelerinde çalışmalar yaparak ilan sitesine belirli anahtar kelimelerde bir yerlere getirdiklerini söyleyerek işlemi sonlandırıyorlar. Bu durumun size ilk zaman faydası varmış gibi gözüküyor fakat sonrasında backlink alınan sitelerin kapanması yada bu sitelerin gayrimenkul siteleri ile alakası olmadığından tekrar gerileme ve site ziyareti sayısında düşüş meydana gelmekte.

Tam bu noktada SEO nedir sorusu akıllara gelebilir. Ama bu yazımın konusu bu değil. Sizler ilgili yazıma bir göz atarak temelden ilerleyebilirsiniz. Bir bu noktada yolumuza devam edelim. Çünkü SEO çalışmalarına nasıl başlanır, yararlanabileceğiniz ile ilgili kaynaklara değinmek istiyorum.

SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır?

Çünkü gördüğüm kadarı ile yeni başlayanlar işleri biraz gözünde büyütüyorlar ve aslında öğrenince kendilerinin yapabileceği şeyleri parayla yaptırıyorlar. Bu konuda asıl önemli olan para verilmesi değil, işin başkası tarafından yapılması ve tekrarı gerektiğinde yine birini bulmak gerekmesi. Peki gerçekten SEO çalışmasına nasıl başlanır ?

Emlak Sektöründe SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır
Emlak Sektöründe SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır

 

Önce bilgi edinin, sonra fikir sahibi olun

Evet işe başlamadan önce ilk işiniz araştırma yapmak olacaktır. Çünkü eskilerin bir sözü vardır “bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz”. İlk yapmanız gereken internet üzerinden araştırma yaparak, özellikle SEO bloglarını takip ederek bilgi sahibi olun.

Bu adım en önemli adımdır. Çünkü ister çalışmaları kendiniz yürütün, isterse birine yaptırın bilgi sahibi olmazsanız vakit ve nakit kaybına uğrarsınız.

Eğer bu noktada yaptığınız araştırmalar kafanızda oturmayı sağlamadıysa veya daha da geliştirerek kendi çalışmalarınızı yapmak istiyorsanız, seo eğitimi alarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Azı karar, çoğu zarar

Artık bilgi anlamında kendinizi olgunlaştırdınız ve kendi çalışmanızı yapma vakti geldi. Bu noktada çalışma yapmadan önce aklınızdan çıkarmayın. Fazlaca yapacağınız çalışma sizlere ilk etapta ters etki yapabilir. Çalışmalarınızı bir periyota bindirin ve planlı çalışın.

Google güncellemelerini takip edin

Bu konuyu es geçmemeniz gerekiyor. Çünkü unutmayın ki çalışmaları Google’a karşı yapıyorsunuz. Dolayısıyla Google’un yaptığı güncellemeleri görmezden gelerek yapılacak çalışma, size zarar verebilir.

İlk etapta bu dediklerimi uygulayarak temel anlamda kendi SEO çalışmanızı gerçekleştirebilirsiniz. En kötü ihtimalle bilgi sahibi olarak ödeme yapacağınız kişileri ve siteleri seçebilirsiniz.

Leave A Comment