Emlak SEOSEO

Gayrimenkul Sitelerinde Semantik İlan Açıklaması Nasıl Yazılır?

Gayrimenkul Sitelerinde Semantik İlan Açıklaması Nasıl Yazılır?

Gayrimenkul Sitelerinde Semantik İlan Açıklaması Nasıl Yazılır? Emlak İlan Sitelerimizde SEO uyumlu olarak bir ilan açıklaması nasıl yazılır gibi bir konuyu araştırdığımızda karşınıza “semantik makale nedir” diye bir konu karşımıza çıkabilir. Bugün sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım.

Semantik, kelime anlamıyla “anlam bilim” manasına gelen bir sözcüktür. SEO çalışmalarıyla ilgili Semantik kelimesi ise, herhangi bir portföy açıklaması içinde anahtar kelime dışında anahtar kelimelerin başka versiyonlarının da (anahtar kelimeyi çağrıştıran, onunla bağdaştırılan kelimeleri) kullanılarak daha detaylı bilgiler verilmesi şeklinde açıklanabilir.

Bu yöntemin ilanlarda uygulanma amacı, kendisini devamlı olarak geliştirmeye çalışan Google arama motorunun geliştirdiği algoritmalara uyum sağlama çabasıdır. Şimdi size bunu size gayrimenkul sektöründen bir örnek kelime ile  bu tekniği daha anlaşılabilir bir şekilde açıklayalım:

Bir portföyümüzün açıklamasını yazıyorsak ve anahtar kelime olarak “satılık villa” terimini kullanıyorsak, açıklamada google arama kısmına bunu yazan bir kullanıcının karşısına gelebilecek olan çağrışımları da kullanmamız açıklamayı semantik özelliği katar. Satılık Villa anahtar kelimesi haricinde bu kelimenin diğer çağrışımları olan;

 • Satılık Yazlık,
 • Satılık – Kelepir Villa
 • Müstakil Bahçeli Yazlık gibi kelimelerin açıklama içinde kullanılması, açıklamayı semantik özellikli, SEO uyumlu bir açıklama haline getirecektir. Bu konu satın alma isteğini müşteride artırabilir.

SEO İçin Semantik İlan Açıklaması Yazılmasının Önemi

Semantik tekniği kullanılarak yazılan ilan açıklamaları daha fazla okunacaktır. Bunun nedeni ise bir kullanıcı internette arama yaparken genellikle aradığı kelimeyi tam olarak yazmaz. Bu durumda anahtar kelimenizin yanında açıklamanızda eş anlamlı kelimeler kullanmış olmanız, anahtar kelimeyle bağdaştırılan sözcükler kullanmış olmanız, sitenizin aramalarda daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır.

Yukarıda verdiğim örnek üzerinden gidilirse ‘satılık villa’ ile ilgili yazdığım portföy açıklamasında “yazlık” kelimesi geçiyorsa, kullanıcı arama kutusuna “satılık villa” yerine “satılık yazlık” ya da sadece “yazlık ev”  yazdığında, sonuçlar arasında bu makale yine görünecektir.

Semantik portföy açıklaması yazımı, SEO çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası olmaya devam edecektir.

Semantik SEO Tekniği Uygulanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

“Semantik açıklama nedir?” sorusuna cevap verdikten sonra şimdi de bu tekniğin diğer detaylarını da bilmeniz önemli. Bu detaylardan biri semantik SEO uygulama şeklidir.

 • Anahtar kelime ilan açıklaması içinde kullanıldığında makalenin genel içeriği ile alakalı olmalıdır. Yani açıklama bir şey anlatır, anahtar kelime farklı bir çağrışım yaparsa, açıklama kurala uymuyor demektir.
 • İlan açıklamasının özgün olması gerekir. Başka yerlerde kullanılmış olması (bire bir aynı olmasa da aynı fikrin savunulması, aynı örneklerin verilmesi) açıklamayı özgün olmaktan çıkartır. Bu da sitenizin arama sonuç sayfalarında daha arka sıralara düşmesine yol açar.
 • Portföy açıklamasında karakter sayısı için “şu kadar kelime içermeli” demek doğru bir yaklaşım olmaz. Bu nedenle yazı içeriğinin sitenize gelen ziyaretçiyi tatmin edebilecek şekilde planlanması, uzunluğunun buna göre ayarlanması gerekir.
 • Sitenizin spam algoritmasına yakalanmaması ve aramalarda çok arka sıralara düşmemesi için, kullanacağınız anahtar kelimenin makalenin toplam kelime sayısı içindeki oranı %2-3 civarında olmalıdır.

İlan Açıklaması Giriş Bölümü Nasıl Olmalıdır?

Bir portföyün SEO uyumu ilan açıklaması giriş kısmından başlar. Burada bu konuyla ilgili dikkatinizi çekecek önerilerde bulunacağım.

 • Anahtar kelimenin mutlaka ilan açıklamasının giriş bölümünde bulunması gereklidir. Çünkü arama motorları yazınızın ilk kısmında belirli bir karaktere kadar olan kısmına bakar ilgili arama terimi geçiyorsa arama sonuçlarında listeleme yapar. Anahtar kelime ile başlangıç yapıldıktan sonra yazının gelişme kısmı başlanmalıdır.
 • Açıklamanın gelişim bölümünde açıklama bilgi verici, dikkat çekici özellikte olmalıdır ki ziyaretçi okumaya devam etsin. Mesela arsa konulu bir açıklama yazıyorsanız, içeriğinde yazının bütünlüğünü bozmayacak biçimde farklı arsa türlerine, örneklere (zeytinlik, bahçe, hobi bahçesi, mera) değinilebilir.
 • Yazının sonuçlandırıldığı bölümde yine anahtar kelime kullanılmalı ve SEO uyumlu açıklama bu şekilde tamamlanmalıdır.

  SEO uyumlu bir ilan açıklaması yazarken, semantik bir açıklama yazarken uyulması gereken kurallar vardır.

SEO Uyumlu Açıklamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Anahtar kelime ya da kelime grupları hem açıklamanın giriş kısmında hem de sonuç kısmında yer almalıdır.
 • Yazım kurallarına uyulması önemli bir detaydır.
 • Google arama motorundan elde edilen veriler, bir içeriğin dikkat çekici olması için en az 300 kelime olması gerektiğini göstermektedir.

“Semantik ilan açıklaması nasıl yazılır?” veya “SEO uyumlu ilan açıklaması nasıl yazılır?” sorularına kısaca bu şekilde bir cevap verebiliriz. Tabi bu konunun önemi sadece SEO çalışmalarıyla sınırlı kalmayabilir. Content Marketing yani İçerik Pazarlaması stratejisinde hazırlanan içeriklerin de bu kurallara bağlı olarak hazırlanması gerekir.

Leave a Comment